مهمترین موضوع در یک فروشگاه اینترنتی وجود درگاه پرداخت می باشد. این درگاه باید به بانک متصل باشد و دارای امکان پرداخت اینترنتی باشد. در ووکامرس بستر این کار ایجاد شده است. شما این امکان را دارید درگاه‌های پرداختی در ووکامرس را به صورت مستقیم و واسطه فعال نمایید، بعد با کمک آن‌ها تراکنش داشته باشید. هدف ما در این مطلب این است که آموزش دهیم درگاه واسطه و مستقیم چیست؟ و چگونه می‌توان آن‌ها را به فروشگاه اینترنتی متصل کرد. پس در ادامه با ما همراه باشید.

درگاه‌های پرداختی در ووکامرس

در بالا اشاره کردیم که دو نوع اتصال به درگاه وجود دارد. یکی اتصال مستقیم و یکی واسطه می باشد. اول در مورد هر کدام بصورت مجزا توضیحاتی را رائه می دهیم…

  • مستقیم: این نوع اتصال شما را بدون هیچ گونه واسطه‌ای به درگاه بانک مورد نظر متصل می‌ کند.
  • غیر مستقیم: در این نوع اتصال شما در یک سرویس واسطه که به درگاه بانکی متصل می‌شود، ثبت‌نام کرده و آن سرویس تراکنش‌های شما را با واسطه بانک انجام می‌دهد.

هر دو نوع درگاه‌های پرداختی در ووکامرس،  امکان تراکنش دارد و امکان اتصال آن به سادگی با استفاده از افزونه‌های مربوطه (که در مطالب بعدی در مورد آن ها صحبت خواهیم کرد) به بانک مورد نظر متصل شده و مبالغ خریداری شده به حساب بانکی انتقال داده می‌شود.

سوالی که ایجاد می شود این است که:

چرا با وجود این که درگاه‌های پرداختی در ووکامرس به صورت مستقیم در اختیار ما قرار دارند، می خواهیم درگاه‌های غیر مستقیم را بکار ببریم؟

هر بانکی دارای قوانین مخصوص خودش می باشد. به فروشگاه‌های اینترنتی اطلاعات مرچنت درگاه را می‌دهند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی و سایر مجوزها باشند. در غیر اینصورت درخواست شما پذیرفته نمی شود. شما در هر صورت نماد اعتماد الکترونیکی لازم دارید ولی دریافت آن نیازمند زمان زیادی می باشد و تا آن زمان شما نمی‌توانید  منتظر بمانید و فروش را متوقف نمایید. درگاه‌های واسطه در این مواقع به کمک شما می‌آیند.

درگاه‌های پرداختی در ووکامرس به صورت غیر مستقیم

اولین کار باید در وبسایت درگاه واسطه مورد نظر مانند زرین‌پال، جهان‌پی و… عضو شوید و اطلاعات خود را تکمیل کنید. بعد از آن درخواست درگاه برای وبسایت خود رابدهید تا مسئولین وبسایت، اقدام به ارسال مرچنت و کد مورد نظر نمایند. بعد آن را در وبسایت خود با استفاده از افزونه درگاه قرار می‌دهیم تا مشتری بعد از هر خرید اینترنتی بتواند پرداخت خود را انجام دهد.

باید دقت کنید که وبسایت‌های معتبر را جهت دریافت درگاه پرداخت بکار ببرید. تعدادی از این گزینه‌ها که مورد تایید هستند شامل موارد زیر می باشند: زرین‌پال، nextpay،پردانو، آیدی پی، par.ir و پی پینگ.

اضافه کردن درگاه به فروشگاه ووکامرس

در این مرحله می خواهیم درگاه‌های پرداختی را به ووکامرس بیافزاییم. جهت افزودن درگاه بانکی به فروشگاه، می توانیم به وبسایت ووکامرس فارسی یعنی woocommerce.ir یا مخزن وردپرس مراجعه کنیم. بعد با جستجو در بخش افزونه‌ها گزینه درگاه‌های پرداخت بانک‌ها را می‌توان پیدا کرد. تعدادی از آن ها رایگان و برخی پرمیوم می باشند.

ما یک درگاه مستقیم بانک و یک درگاه واسطه را برای آموزش نصب می‌کنیم . پس در ادامه با ما همراه باشید…

افزونه درگاه بانک ملت

درگاه پرداخت بانک ملت

جهت نصب افزونه، اولین کار باید آن را از لینک موجود در پایان مطالب دانلود کنید و بعد به پیشخوان وردپرس رفته و افزونه را نصب و سپس فعال نمایید. فراموش نکنید که، این افزونه فقط با ووکامرس سازگار می باشد و فعال می‌شود. اکنون جهت مشاهده تنظیمات آن از منوی ووکامرس قسمت پیکربندی بر روی قسمت پرداخت‌ها کلیک کنید. در اینجا درگاه بانکی را که افزودید مشاهده خواهید کرد:

پرداخت ها

در تصویر بالا مشاهده می کنید که بانک ملت در لیست درگاه‌های پرداختی قرار گرفته و ازبخش مدیریت می‌توان تنظیمات آن را انجام داد.

مدیریت درگاه بانک ملت

مدیریت درگاه بانک ملت

شما باید از بانک ترمینال آیدی، نام کاربری و رمز عبور را دریافت کرده و در اینجا وارد نمایید. بقیه قسمت ها در مورد پیام‌هایی می باشد که در حالت‌های متفاوت تراکنش نمایش داده می‌شود. به همین سادگی درگاه بانک ملت برایتان فعال شده و مشتریان زمان خرید می‌توانند آن را به عنوان درگاه‌های پرداختی در ووکامرس انتخاب کرده و خرید نمایند.

افزونه زرین‌ پال

افزونه زرین پال

جهت نصب افزونه زرین پال هم اولین کار باید آن را از پایان مطالب دانلود کنید. بعد به بخش افزونه‌ها رفته و آن را نصب و فعال کنید. بعد از فعال‌سازی دوباره از منوی ووکامرس و قیمت پیکربندی، قسمت پرداخت‌ها را انتخاب نمایید. درگاه زرین پال به درگاه‌های پرداختی در ووکامرس افزوده شده است.

شیوه پرداخت

گزینه پرداخت امن زرین پال افزوده شد. با کلیک روی دکمه مدیریت می‌توانیم تنظیمات آن را انجام دهیم.

مدیریت درگاه زرین پال

مدیریت درگاه

گزینه‌های کادر قرمز قرار را باید با ثبت‌نام در وبسایت زرین‌پال دریافت کرده و در این بخش جهت اتصال به ووکامرس وارد نمایید. با این گزینه می‌توانید مشتری را برای خرید به درگاه‌های بانکی وصل کنید تا به سادگی خرید خود را انجام دهند.

افزونه درگاه پرداخت بانک ملت

افزونه درگاه پرداخت زرین پال

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *