وردپرس 4.9.5

با سلام به همراهان همیشگی وی پی نگار. همه ما می دانیم که وردپرس یکی از بهترین سیستم های مدیریت محتوای دنیا می باشد که کاربران با استفاده از آن می توانند انواع سایت‌ها را راه اندازی نمایند. در حقیقت امکانات، پشتیبانی‌ها، آموزش‌ها و مهم‌تر از آنها ارائه بروز رسانی‌های مدوام از جمله مهم‌ترین مواردی است که باعث شده است تا کاربران زیادی این سیستم مدیریت محتوا را بکار ببرند. همچنین اغلب سایت‌های برتر دنیا در حال انتقال محتوای خود به این CMS حرفه‌ای می باشند. در این مطلب می خواهیم در مورد تغییرات نسخه ۴٫۹٫۵ وردپرس که به تازگی منتشر شده است، گفتگو کنیم و امکانات کاربردی اضافه ‌شده به آن را ببینیم.

تغییرات نسخه ۴٫۹٫۵ وردپرس

در ماه اخیر Matt Cromwell که مدیریت بخش پشتیبانی و ارتباطات مجموعه Givewp را بر عهده دارد، طی جلسه‌ای که با Matt Mullenweg (بنیانگذار وردپرس) داشت، در مورد انتشار نسخه ۵٫۰ وردپرس گفتگوهایی داشتند… دستاورد این جلسه پاسخ به سوالات کاربرانی بود که می‌خواهند از تاریخ انتشار نسخه ۵٫۰ وردپرس مطلع شوند و تاریخ آن پیش از آوریل است.

قابلیت Gutenberg یا همان ویرایشگر Gutenberg که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم، سال پیش آماده شده بود، ولی باتوجه به بررسی‌های صورت گرفته این قابلیت آماده انتشار به صورت گسترده نبود و اکنون زمان انتشار آن فرا رسیده است. برای نسخه جدید وردپرس یک قابلیت جدید فراهم ‌شده است، که با بکار بردن آن می توانید یک افزونه را سریع تر در صورت اجازه کاربر نصب نمایید.

wp 4.9.5

متن دکمه در قابلیت Gutenberg به روش‌‏های زیر تغییر می‌یابد:

 • در صورتی که قابلیت Gutenberg در وردپرس نصب ‌شده باشد، کاربر می‌تواند افزونه‌ها را نصب نماید و به او دکمه نصب هم‌اکنون نمایش داده می‌‎شود.
 • در صورتی که قابلیت Gutenberg در وردپرس نصب ‌شده ولی فعال نباشد، کاربر می‌تواند افزونه‌ها را نصب نماید و به او دکمه فعال ‌سازی هم‌اکنون نمایش داده می‌‎شود.
 • در صورتی که قابلیت Gutenberg در وردپرس نصب و فعال نباشد، کاربر می‌تواند افزونه‌ها را نصب کند و به او دکمه “هم‌اکنون امتحان کنید” نمایش داده می‌‎شود.

در تغییرات نسخه ۴٫۹٫۵ وردپرس در صورتی که قابلیت Gutenberg در وردپرس فعال نشده باشد، کاربران امکان نصب افزونه را نخواهند داشت. یکی از مشکلاتی که در این بروز رسانی مشاهده می شود، عدم قابلیت مشاهده اخطار خطراتی می باشد که در زمان نصب به کاربران نمایش داده می‌شود؛ که در این حالت به کاربران نمایش داده نمی‌شود. پس جهت جلوگیری از مشکلات احتمالی، پیشنهاد می‌شود قبل از نصب هرگونه افزونه، از سایت خود یک نسخه پشتیبان کامل تهیه نمایید.

در نسخه قبلی وردپرس که نسخه ۴٫۹٫۴ است، تعدادی از حفره‌های امنیتی مشاهده می شد که در نسخه جدید این مشکلات امنیتی هم برطرف شده است.

تعدادی از تغییرات مربوط به حفره امنیتی

 1. ایجاد تفاوت‌هایی میان نسخه لوکال‌ هاست و نسخه هاست وردپرس
 2. بکار بردن صحیح رشته‌ها در هسته وردپرس
 3. بکار بردن هدایت‌های امن، زمان ورود کاربران وردپرس به سایت 

چند مورد دیگر از تغییرات وردپرس ۴٫۹٫۵

 • بازسازی سبک قبلی بکار بردن شورت‌کدها
 • پشتیبانی از دستگاه‌های لمسی در قسمت مدیریت و سایت وردپرس
 • بروز رسانی مقادیر رشته‌ها نظیر خطاهای نمایشی به کاربران برای درک بهتر کاربران
 • ثابت ‌شدن فضای آپلود و دایرکتوری مربوط به آن در نسخه جدید
 • امکان سفارشی ‌سازی عملکرد REST API در کلاینت‌های جاوا اسکریپت
 • بهبود سازگاری نسخه جدید وردپرس با PHP 7.2
 • و…

در کل می توان گفت که بروز رسانی‌های اخیر وردپرس همواره شامل افزوده ‌شدن قابلیت‌های جدیدی می باشد که در نسخه ۴٫۹٫۵ وردپرس نیز شاهد تغییرات و اضافه ‌شدن قابلیت‌های جدید به وردپرس بودیم. در این مقاله به بررسی برخی از تغییرات نسخه ۴٫۹٫۵ وردپرس پرداختیم.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *