فعال‌سازی گواهی SSL

با سلام به همراهان همیشگی وی پی نگار. در این مطلب می خواهیم افزونه ای را به شما معرفی کنیم که به شما امکان فعال‌سازی گواهی SSL در وردپرس را می دهد. اهمیت امنیت در فضای اینترنت، امروزه بسیار زیاد می باشد. همانطور که می دانید با افزایش یافتن خرید‌های آنلاین و انجام کارهای مهم از طریق سایت‌‏ها و ایمیل، این امر بیش از پیش مورد توجه همگان قرار گرفته است. یکی از اصلی ‏‌ترین بخش‌هایی که اطلاعاتی مثل: تراکنش‌‏های آنلاین، ایمیل‌های کاربران و… افراد در آن ذخیره و مورد تبادل قرار می‌گیرد، سایت‏‌ها می باشند. بنابراین تامین امنیت سایت‏‌ها به منظور حفظ اطلاعات کاربران، بسیار مهم می باشد. به طوری که گوگل نیز آن را یکی از عوامل بهبود SEO سایت در نظر گرفته است. برای این منظور یکی از امکاناتی که می‌توان برای سایت در نظر گرفت فعال‌سازی گواهی SSL در وردپرس می باشد.

فعال‌سازی گواهی SSL در وردپرس

پروتکل SSL چست؟
پروتکل SSL یک روش حفاظت از اطلاعات کاربر و سرور می باشد. در این روش، اطلاعاتی که بین کاربر و سرور منتقل می شود، رمزگذاری می‌شوند. بعد از رمزگذاری اطلاعات، داده‌‏ها به سمت مقابل انتقال یافته و در آنجا مجددا رمزگشایی می‌شوند. با این عمل در زمان جا‌به‌جایی، اطلاعات رمزگذاری شده هستند و به صورت امن منتقل می‌شوند. بکار بردن SSL سالانه شامل هزینه‌‏ای برای شما می باشد. تعدادی از شرکت‏‌های ارائه دهنده هاستینگ، روی بعضی از پلن‏‌های خود، SSL رایگان ارائه می‌دهند. شما می‌توانید جهت صرفه ‌جویی در هزینه‏‌های خودتان این شرکت‏‌ها را برای میزبانی سایت انتخاب کنید.

تاثیر SSL در سئو چیست؟

سئو در شناخته‌تر شدن سایت شما اهمیت زیادی دارد. پس می توان گفت پیشرفت در این زمینه به معنی پیشرفت سایت و کسب ‌و‌ کار شما می باشد. جهت پیشرفت سایت در زمینه سئو، ملزم به پیروی از قوانین گوگل می باشید. یکی از این موارد تاثیر مثبت پروتکل SSL در بهبود جایگاه سایت شما است. در سال ۲۰۱۴ گوگل به صورت رسمی اعلام کرد که پروتکل SSL یکی از عوامل موثر در سئو سایت است. به طوری که امروزه بالغ بر ۵۰ درصد نتایج صفحه اول گوگل، دارای پروتکل امن SSL یا Https هستند.

دریافت و فعال سازی پروتکل SSL برای وردپرس

شما می‌توانید برای فعال‌سازی گواهی SSL در وردپرس از شرکت‌‏های ارائه دهنده هاستینگ کمک بگیرید و درخواست نصب آن را روی هاست خود داشته باشید. بعد از این کار باید یک سری تغییرات در تنظیمات وردپرس خود انجام دهید. از جمله مشکلاتی که بیشتر مدیران سایت‌‏ها بعد از نصب SSL با آن روبه رو می شوند، سبز نشدن گواهی SSL در مرورگر کاربر می باشد. برای حل این موضوع به طور عادی شما باید یک سری تنظیمات را در سایت خود اعمال نمایید، که احتمالا این کار نیازمند چند ساعت باشد. برای این منظور، ساده ترین و سریع‌ترین کار، بکار بردن افزونه وردپرس می باشد.

فعال‌سازی گواهی SSL در وردپرس با افزونه Really Simple SSL

افزونه Really Simple SSL

 افزونه Really Simple SSL یک افزونه کارآمد برای فعال‌سازی گواهی SSL در وردپرس می باشد، که با اعمال همه تنظیمات مورد نیاز، مشکل سبز نشدن گواهی SSL را به سادگی حل می‌کند. اولین کار باید افزونه را از لینک موجود در پایان مطالب دانلود کنید و بعد مثل سایر افزونه‏‌های وردپرس اقدام به نصب از بخش: افزونه‏‌ها > افزودن > بارگذاری افزونه و در نهایت اقدام به نصب و فعال سازی افزونه نمایید. بعد از نصب، در قسمت تنظیمات وردپرس یک بخش به نام SSL اضافه می‌شود.

تنظیمات

Auto replace mixed content: با انتخاب این گزینه کلیه محتویات سایت نظیر تصاویر و فیلم‌‏ها و… از Http به Https تغییر می‌یابد.
nable WordPress ۳۰۱ redirection to SSL: با استفاده از این گزینه انتقال لینک‏‌های قدیمی به جدید، که براساس Https می باشند، از نوع ریدایرکت ۳۰۱ می‌شوند. با این عمل لینک‌‏های قبلی از Http به Https بدون آسیب به سئو هدایت می‌شوند.
Enable 301 .htaccess redirect: این گزینه هم، همان کار گزینه بالا را انجام می‌دهد؛ با این تفاوت که شما با افزودن یک سری کد به فایل، ریدایرکت ۳۰۱ را فعال می‌کنید. در صورتی که شما گزینه بالا را فعال کرده باشید نیازی به انتخاب این گزینه نمی باشد.
Enable javascript redirection to ssl: بکار بردن این گزینه باعث انتقال همه فایل‏‌های جاوا اسکریپت سایت به پروتکل Https می‌شود.
Debug: در صورتی که افزونه دچار مشکل شود با بکار بردن این گزینه می‌توانید افزونه را ایراد‌یابی نمایید.
Stop editing the .htaccess file: در صورتی که می‌خواهید از ویرایش فایل htaccess  به وسیله پیشخوان وردپرس جلوگیری نمایید، این گزینه را فعال نمایید.

با انجام تنظیمات مطابق تصویر بالا امکان فعال‌سازی گواهی SSL در وردپرس برای شما به درستی کار کرده و در مرورگر کاربر به رنگ سبز درمی‌آید.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *