تغییر آدرش پیش فرض جستجو

با سلام به همراهان همیشگی وی پی نگار. در این مطلب می خواهیم مطالبی در مورد تغییر آدرس پیش‌ فرض جستجو در وردپرس به شما آموزش دهیم.
احتمالا متوجه شده اید که آدرس دهی‌های وردپرس زیبا و کاربر پسند می باشند؛ ولی زمانی که عبارتی را جستجو می‌کنیم، به طور طبیعی آدرس پیش‌فرض جستجو در وردپرس اصلاً کاربر پسند نمی باشد… ولی می‌توان این اسلاگ‌ها را به طبع و سلیقه خود شخصی‌ سازی کنید تا بهتر به نظر برسند.

تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس

احتمالا سوالی ذهن شما را مشغول کرده باشد، که به چه دلیلی بعضی افراد نسبت به تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس اقدام می‌کنند؟ وردپرس ساختارهای سئو فرندلی برای آدرس‌‌دهی صفحات وبسایت بکار می برد. مثل نمونه های زیر:

می بینید که، این URL ها برای کاربران و موتورهای جستجو قابل فهم و ساده می باشند. با این وجود، آدرس پیش‌فرض جستجو در وردپرس چندان جالب و اصولی نمی باشد. یک URL جستجوی معمولی در وردپرس چیزی شبیه آدرس زیر می باشد:

این ساختار URL با بقیه URL های وبسایت وردپرسی اصلاً مطابقت ندارد. به همین دلیل افزونه‌هایی در این زمینه طراحی و توسعه داده شده‌اند، که ساختار آدرس‌های جستجو را بهبود می‌بخشند و به منظور تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس، مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشتر این افزونه‌ها هیچ کار خاص و پیچیده‌ای را انجام نمی‌دهند و هر کاربری می‌تواند بدون نصب افزونه این تغییرات را اعمال نماید. می‌توانید URL جستجوی خود را مانند آدرس زیر شخصی ‌سازی کنید:

در ادامه به نحوه تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس برای سئو فرندلی‌تر شدن آدرس‌های وبسایت می‌پردازیم.

روش کار

بر اساس این آموزش برای تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس، باید تغییرات جزئی در فایل‌های قالب ایجاد کرده یا فایل htaccess. خود را ویرایش کنید. یعنی باید قطعه کدهای آماده را در این فایل‌ها درج نمایید.

روش اول: تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس با استفاده از فایل functions.php

این روش آسان تر می باشد و برای اغلب کاربران پیشنهاد می‌شود. اول به مکانی که وردپرس در آن نصب شده می رویم… بعد پوشه قالب فعال را پیدا کرده و قطعه کد زیر را کپی کرده و در فایل functions.php قالب خود درج کنید.

تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید و به وبسایت خود مراجعه کرده و برای تست، عبارتی را جستجو نمایید. آدرس جستجوی شما چیزی شبیه مثال زیر خواهد بود.

تغییر آدرس پیش فرض جستجو

روش دوم: تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس با استفاده از فایل htaccess

از فایل htaccess. معمولا برای انجام امور پیکربندی وبسایت و یا ریدایرکت‌ها کمک گرفته می‌شود. ولی این فایل را می‌توان برای تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس هم بکار برد.

فایل htaccess. در ریشه وبسایت، یعنی مکانی که وردپرس نصب شده قرار دارد. برای دسترسی و ویرایش این فایل باید از طریق یک برنامه FTP یا File Manager سی پنل اقدام نمایید.

به منظور تغییر آدرس پیش فرض جستجو  در وردپرس، پس از یافتن و باز کردن فایل htaccess. باید قطعه کد زیر را در انتهای آن درج نمایید.

در پایان فایل را ذخیره کرده و مجدداً آن را در سرور بارگذاری نمایید.
حالا در صورتی که به وبسایت برگردید و عبارتی را جستجو کنید آدرس شما چیزی مشابه با مثال زیر خواهد بود:

به این صورت آدرس‌های جستجو برای کاربران و موتورهای جستجو کاربر پسند‌تر و قابل فهم خواهند بود. علاوه بر دو مورد ذکر شده که بسیار مهم می باشند، این تغییرات سبب می‏شود آدرس ‌دهی‌های وبسایت زیباتر شده و با سایر URL ها منطبق گردند.

در کل می توان گفت که:

به صورت پیش فرض همه‌ی لینک‌های وردپرس دارای ساختار کاربر پسند و اصولی می باشند؛ ولی آدرس‌هایی که بعد از جستجوی عبارات دیده می شوند، چندان کاربر پسند و سئو فرندلی نمی باشند… به همین دلیل افزونه‌های زیادی طراحی‌شده که موجب اصلاح ساختار این آدرس‌ها و تغییر آدرس پیش فرض جستجو در وردپرس می‌شوند.
از آنجایی که اصلاح این ساختار چندان پیچیده نمی باشد، می‌توان قطعه کدهای مخصوص را به صورت دستی افزود. برای این منظور دو روش وجود دارد:

  1. اصلاح ساختار آدرس‌ها با استفاده از فایل .htaccess
  2. تغییر آدرس پیش فرض جستجو با استفاده از فایل functions.php

در نهایت هر دو روش ذکر شده موجب اصلاح ساختارها و تغییر آدرس جستجو می‌شوند و این امر به کاربر پسندتر شدن ساختار آدرس‌ دهی‌های سایت، کمک زیادی خواهد کرد.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *