خطای ۵۰۲

با سلام به همراهان همیشگی وی پی نگار. امروز می خواهیم مطالبی را در مورد خطای ۵۰۲ Bad Gateway وردپرس به شما دوستان بیان کنیم و راه حلی برای آن آموزش دهیم. وردپرس به عنوان یکی از قدرتمندترین و حرفه‌ای‏‌ترین سیستم‌های مدیریت محتوا، به کاربران مختلف اجازه راه‌اندازی انواع وبسایت‌ها با موضوعات مختلف را می‌دهد، و همینطور بهینه‌ترین سیستم مدیریت محتوای موجود در میان ده‌ها CMS دیگر می باشد. با این وجود گاهی سایت‌های وردپرسی با خطاهای مختلفی روبرو می‌شوند که البته بروز خطاها در سیستم‌های مختلف، یک امر طبیعی است.
مزیت وردپرس نسبت به سایر سیستم‌ها، وجود ابزارهای مختلف و پشتیبانی گسترده در زمینه رفع آن خطاها می باشد، که احتمال دارد سیستم‌ها و انجمن‌های پشتیبانی سایر CMSها به گستردگی آن نباشند. همینطور بروز خطاهای مختلف یکی از مسائل بسیار ناامید کننده برای مدیران یک سایت محسوب می شود و دلیلش این است که آنها نمی‌دانند منشا اصلی این خطا کجاست.
یکی از مشکلات دیگر که وبمسترها با آن مواجه هستند، وجود دلایل مختلف برای تعدادی از خطاهای سایت می باشد، که برخی مواقع نمی‌دانید این خطا در سمت سرور اتفاق افتاده است یا زمان بارگذاری در قسمت نمایشی به کاربر مانند خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس … چنین مسائلی باعث می‌شود تا کاربران از بروز خطاهای مختلف هراس داشته باشند یا چنین خطاهایی آنها را ناامید نماید.

خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس

زمانی که شما در حال بازدید از یک سایت می باشید، مرورگر برای سروری که سایت مورد نظر روی آن در حال میزبانی می باشید، درخواست‌های متعددی را ارسال می‌کند تا بتواند اطلاعات آن سایت را برای نمایش به کاربر دریافت کند. در این فرآیند، سرور نیز اطلاعات درخواست ‌شده را برای مرورگر ارسال می‌کند تا سایت بارگذاری شود. برخی مواقع در این فرآیند، سرور پاسخ نامعتبری را برای مرورگر ارسال می‌کند که این پاسخ نامعتبر می‌تواند دلایل متفاوتی مانند به پایان رسیدن زمان اتصال به سرور داشته باشد. همینطور باید بدانید محدودیت زمانی برای ارسال پاسخ به مرورگر، از طرف مدیریت سرور و کانفیگ نرم‌افزاری جهت جلوگیری از متحمل ‌شدن بیش از حد فشار توسط سرور اعمال می‌شود.

خطای ۵۰۲

با وجود مفاهیم مطرح ‌شده، احتمالا به این فکر کنید که اتصال مرورگر به سرور به همین سادگی می باشد… ولی موضوع کمی پیچیده‌تر از این مفاهیم مطرح ‌شده می باشد. زمان برقراری اتصال میان مرورگر و سرور میزبان سایت مورد نظر شما، ممکن است اتصال به یک پروکسی باعث بروز چنین خطایی در سایت شود. بنابراین دلایل بسیار زیادی احتمال دارد باعث بروز خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس شود که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

تعدادی از دلایل رایج و اصلی بروز خطای ۵۰۲

  • وجود خطا در قسمت بانک اطلاعات دیتابیس
  • به پایان رسیدن زمان اتصال یک سرور یا از دسترس خارج ‌شدن آن
  • بروز مشکل زمان دریافت پروکسی‌های سرور
  • بروز مشکل زمان ایجاد تغییرات در کدهای قالب یا افزونه‌های وردپرس

در صورتی که خطای بوجود آمده از طرف میزبان شما باشد، مدیریت سرور نیازمند رفع آن خطا می باشد و نیازی به انجام کاری از سمت مدیریت سایت (در صورتی که مدیریت سرور را بر عهده نداشته باشند!) نخواهد بود.

همینطور در صورت وجود مشکل از سمت سرور، همه سایت‌هایی که روی آن سرور میزبانی می‌شوند، دچار مشکل خواهند شد. ما دراین مطلب می خواهیم مشکلاتی که از طرف کاربران می باشد را حل کنیم. بنابراین در صورتی که مدتی از زمان خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس شما گذشته باشد و وبسایت شما به حالت عادی بازنگشته باشد، باید اقدام به عیب‌یابی سایت وردپرسی خود کنید.

۳ روش جهت رفع خطای ۵۰۲ در وردپرس

قبل از آنکه بخواهید اقدامی کنید، باید اطمینان داشته باشید که سرور میزبانی شما مشکلی ندارد؛ پس از آن باید به بررسی تنظیمات دامین خود نظیر DNSها بپردازید و همچنین نوع اتصال اینترنتی خود را چک کنید. اگر از همه این موارد مطمئن بودید، لازم است تا روش‌های ارائه‌ شده در ادامه را بررسی کنید.

مثال

۱- پاک ‌کردن Cache مرورگر

خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس، زمان بروز مشکل در اتصال به سرور ایجاد می شود… ولی برخی مواقع Cache مرورگر هم باعث بروز این مشکل می‌شود. برخی مواقع مرورگر شما در حال ارسال درخواست برای دریافت اطلاعات از سمت سرور می باشد که Cacheهای مرورگر باعث می‌شوند تا بین اطلاعات دریافتی و اطلاعات ذخیره‌ شده در مرورگر، تداخل بوجود بیاید.

بنابراین در صورت مواجه‌شدن با این مشکل، اول اقدام به پاک‌سازی حافظه پنهان (Cache) مرورگر خود نمایید. برای اینکار در ویندوز باید از طریق کلیدهای ترکیبی CTRL+F5 اقدام به بارگذاری مجدد صفحه وبسایت نمایید. در مرورگرهای متفاوت نیز می‌توانید از طریق بخش History اقدام به حذف حافظه پنهان مرورگر خود کنید.

۲- غیر فعال‌ سازی موقت شبکه دریافت محتوا یا CDN

در قسمتهای پیش توضیح دادیم که ممکن است پروکسی‌ها باعث بروز خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس شوند. در حقیقت پروکسی‌ها یک رابط برای اتصال بین سرور و مرورگر کاربران می باشند، که برخا این رابط با مشکلاتی مواجه می‌شود. این مسئله در سایت‌هایی که یک شبکه دریافت محتوا یا CDN برای افزایش سرعت بارگذاری سایت یا صرفه‌ جویی در هزینه‌هایی خود بکار می برند، مشاهده می‌شود. در این میان گاهی سرورهای CDN اطلاعات اشتباهی را به دلیل درخواست‌های هم‌ زمان توسط هزاران کاربر، به مرورگر شما ارسال می‌کنند که در این صورت باعث بروز خطای ۵۰۲ در مرورگر کاربر می‌شود.

در صورتی که از این دسته کاربران می باشید، کار شما کمی ساده تر می باشد. برای آنکه متوجه شوید خطای شما از سمت CDN صورت گرفته است یا خیر؛ باید سرور CDN خود را موقتاً غیر فعال نمایید. در صورتی که سایت شما به حالت عادی برگشت، می‌توانید نتیجه بگیرید که اشکال از سمت CDN است که باید رفع شود.

برای رفع آن هم می‌توانید با پشتیبان سرویس ‌دهنده خود مسئله را در میان بگذارید، تا آنها به شما کمک کنند. مثلا در وبسایت Cloudflare که یک سرویس ‌دهنده CDN بسیار حرفه‌ای است، در بخش Overview قادر به غیر فعال ‌سازی سرویس خود هستید، که برای اینکار کافی است بر روی Pause Website کلیک کنید.

غیر فعال سازی موقت

۳- بررسی قالب و افزونه‌های فعال در وردپرس

در صورتی که دو راه‌ حل قبلی نتوانسته است مشکل شما را برطرف کند، باید به دنبال مشکل در سایت وردپرسی خود باشید. اصلی ترین منبع یک سایت برای بروز خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس، قالب‌ و افزونه‌های مورد استفاده می باشد. جهت بررسی این موضوع ابتدا از قالب سایت خود آغاز نمایید… دلیل این موضوع نیز واضح می باشد. در هر سایت وردپرسی تنها یک قالب فعال می باشد، که غیرفعال ‌سازی و فعال‌ سازی مجدد آن نسبت به ده‌ها افزونه وردپرسی، زمان کمتری را از شما می‌گیرد. در صورت بروز این مشکل شما به پیشخوان وردپرس خود نیز دسترسی نخواهید داشت. پس باید قالب و افزونه‌های خود را به صورت دستی غیر فعال کنید. پس قبل از آنکه بخواهید کاری انجام دهید، از سایت خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید.

جهت غیر فعال‌ سازی قالب و افزونه‌های سایت خود، اولین کار باید وارد هاست شوید. بعد از ورود به هاست خود، باید پوشه مربوط به قالب یا افزونه‌ها را انتخاب کنید و با کلیک بر روی Rename و تغییر نام پوشه مربوط به آنها، قالب یا افزونه‌های خود را غیر فعال نمایید. در هر مرحله تغییر نام سایت وردپرسی را چک کنید تا متوجه افزونه یا قالب دارای مشکل خود شوید. البته دقت کنید که این بررسی باید با استفاده از کلید‌های CTRL+F5 باشد تا حافظه پنهان مرورگر شما روی بررسی‌های شما تاثیر نداشته باشد.

اگر پوشه دارای اشکال یافتید، آن را به نام قبلی خود بازگردانید و در صورتی که با خطای ۵۰۲ Bad Gateway در وردپرس رو به رو شوید، منبع خطا دقیقاً همان قالب یا افزونه می باشد که باید خطای آن را حل نمایید یا موارد جایگزین را بکار ببرید. همینطور با بروزرسانی‌های افزونه‌های وردپرس این خطا رفع می‌شود و برخی مواقع بروزرسانی یک افزونه باعث ایجاد چنین خطایی می‌شود، که باید آن را به ورژن قبلی بازگردانید یا اصطلاحاً Downgradeکنید. 

در کل می توان گفت وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا احتمالا شما را با خطاهای زیادی رو به رو نماید. خوشبختانه عیب‌یابی در چنین سیستمی مشکل نمی باشد و با چند راه ‌حل آسان می‌توانید آنها را رفع نمایید. البته دقت کنید که روند عیب‌یابی نباید زمان زیادی را از شما بگیرد و باید همه راه ‌حل‌ها را در زمان کمتری بررسی نمایید، تا سریع‌تر مشکل را بیابید. البته احتمال دارد بعد از یافتن مشکل، زمان زیادی برای رفع آن لازم داشته باشید، که این امر به نوع مشکل و منبع آن بستگی دارد.

امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *